WhatsApp
Yükleniyor....

Belimo Damper Motoru

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

14 Şubat 2022, 02:03 0 Yorum 2941 Okuma

Damper motorları, ısıtma-soğutma ve havalandırma sistemlerinde hava debisi kontrol damperlerinin kumandası için kullanılır.
 
Marka Olarak birçok markada adı duyulan damper motoru , Siemens Damper Motoru , Belimo Damper Motoru gibi markalar ile yaygınlaşmıştır.
 
Damper Motoru satın almak için sizde Mekonsis'i ziyaret edebilirsiniz.
 
Mekonsis Türkiye'nin en iyi hvac otomasyon şirketleri arasında kısa sürede yerini almıştır. 
 
Mekanik Kontrol Sistemleri denilince akıllara ilk gelen yer Mekonsis her zaman kalitesiyle ön plana çıkmıştır.
 
Aç/kapa motorlar tek kontak bağlantısı ile aç-kapa, Yüzer motorlar çift kontak bağlantısı ile kumanda edilebilir. Oransal motorlar 2-10 VDC kontrol sinyali ile oransal olarak kontrol edilir.
 
Özel kelepçe sistemi sayesinde farklı kesit ve çaptaki damper millerine doğrudan monte edilebilmesi büyük kolaylık sağlar.
 
Motor üzerindeki butona basıldığında dişli mekanizması ayrılır ve damper mili motora zarar vermeden manuel olarak çevrilebilir. Motor çalıştırıldığında dişli mekanizması otomatik olarak devreye girerek damperin kontrolünü sağlar.
 
Damper motoru akıllı otomasyon sistemlerinde genellikle yoğun olarak kullanılmaktadır. 
 
Damper motoru,genel olarak hvac otomasyon ve bina otomasyon sistemlerinde adı geçen bir terimdir.
 
Yay geri dönüşlü damper motorları, ısıtma - soğutma ve havalandırma sistemlerinde emniyet işlevi taşıyan hava debisi kontrol damperlerinin kumandası için kullanılır (donma koruma, duman kontrolü , hijyen gibi). Motor, enerjili olduğu sürece bünyesindeki yayı kurar ve kurulu tutar. Enerji kesilmesi durumunda serbest kalan yayın gücü ile damper emniyet konumuna ulaşır. Çalışma ve yay-geri-dönüş yönü, motorun montaj şekli ile belirlenir.
 
Motorlar, mekanik sıkışmalara karşı korumalıdır, her iki yönde de sona dayandığında otomatik olarak durur. Motor mekanik olarak sıkıştığında veya dönüşünü tamamladığında enerjisini otomatik olarak keserek kendini korur.

Damper Motoru

Okuyucu Yorumları

0 Yorum