WhatsApp
Yükleniyor....

SEO Uyumlu Web Tasarım Ne Demektir?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

23 Temmuz 2021, 16:07 0 Yorum 837 Okuma


SEO Uyumlu Web Tasarım Ne Demektir?


Arama motorlarının web sitelerinde istediği kullanıcı dostu konsept ve alt yapı kurgusunun hayal edilerek, site ziyaretçilerinin aradığını hemen bulması ve sitenin ilgili sektörle alakalı bilinen en doğru bilgiyi yalın ve amaca uygun bir şekilde ziyaretçilere vermesi olgularının birleştirilmesiyle oluşturulan tasarım çalışmalarının hepsine SEO uyumlu web tasarım denir.


Seo Dodo Bilişim

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım, SEO ile doğrudan ilişkilidir. SEO hizmetinde dikkat edilmesi gereken temel taşları yazılım, tasarım ve içerik oluşturur. Özelikle web sitesi tasarımı, arama motorunda ilk sıralara gelmek isteyenler için çok önemli bir silahtır. Kullanıcı odaklı kurgulanmış kreatif bir website tasarımı arama motorunda konum elde etme çalışmalarını birinci derecede etkiler. Yani SEO uyumlu bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız uzman bir SEO'cu ile web tasarım projenizi yürütmeniz çok doğru bir karar olacaktır.

Web Sitesindeki SEO Uyumluluk Unsurları Nelerdir?

Özellikle Google gibi kullanıcı odaklı tüm arama motorlarında yapılan SEO çalışmalarında özgün, faydalı ve anahtar kelime odaklı içeriklerin önemi her zaman olmuştur. Ancak SEO çalışmalarının başarılı sonuçlaması için yeni nesil yazılım ve tasarım konseptleriyle SEO’nun desteklenmesi gerekmektedir. Sitenin SEO değerini yükselten unsurlar arasında kodlar, link yapısı, site haritası, sayfa zenginliği, görseller, doğru bilgiler, meta açıklamaları, site içi yönlendirme unsurları, hızlı cevaplar vermesi, mobil uyumluluk ve etiket yapısı gibi farklı kriterler de yer alır. Siteleri ziyaret eden arama motoru botları pek çok unsuru bir arada değerlendirerek site için bir SEO değeri belirler ve bu değer sayesinde siteler belirli kelimelerde üst sıralara çıkar.


Web sitelerinde dikkat edilmesi gereken önemli diğer unsur ise tasarımlarda kullanıcı deneyimin ön planda tutulması durumudur. Kullanıcı deneyimi arama motorları açısından oldukça önemlidir. Özellikle Google arama motorunda başarılı sıralama elde etmek isteyen web sayfası yöneticileri site açılış hızının ve responsive web sitesinin SEO değerini mutlak sürede kavramış olması gerekmektedir.

Web sitesi tasarımı, bir sitenin ziyaretçiler tarafından kullanımını etkiler; site kullanımının etkilenmesi de ziyaretçilerin sitede yapacakları davranışların etkilenmesini sağlar, bütün sitedeki bu ziyaretçi davranışlarının durumu da web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını etkiler.


İnternet sitelerinin ziyaretçi davranış yapılarının ve tutumlarının temelinde SEO uyumlu web sitesi tasarımının büyük rolü vardır. Eğer bir web sitesi tasarımında kurumsal SEO dinamikleri ve kullanıcı deneyimi öne çıkarılırsa bu çok yönlü bir şekilde web sitesini de etkiler. Kullanıcının sitede kalma süresi, sayfalarda dolaşması ve siteyi başka bir zaman tekrar tekrar ziyaret etmesi Google algoritmaları açısından çok değerlidir. Bu sayısal verileri iyileştirmek elbette iyi bir web sitesi tasarımı ile mümkün olur. Kullanıcı deneyimini hem mobil hem masaüstü cihazlarda yükseltmek SEO açısından olmazsa olmazlardandır. Google tarafından daha önce yapılan güncelleme ile mobil cihazlarla uyumlu olmayan siteler arama motoru sıralamasından kaldırılmıştı ve SEO sıralamalarında büyük değişiklikler yaşanmıştı. Google şimdi de çok yakın zamanda yayınladığı makale ile site hızının bir sıralama faktörü olduğunu açıkladı. Google'un bu kullanıcı odaklı algoritmaları SEO ile ilgili çok önemli unsurları ortaya çıkarırken aynı zamanda yazılım ve tasarımın da web sitelerin arama motoru konumu açısından ne kadar değerli olduğunu gösterdi.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum