WhatsApp
Yükleniyor....

Web Site Tasarım Ve Temalar Kullanacaksanız Bilmeniz Gerekenler

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

22 Haziran 2021, 13:54 1 Yorum 240 Okuma

Web sitesi oluştururken dikkat edilmesi gereken temel noktaları es geçmek pek doğru bir yaklaşım değil. Günümüzde bir çok kullanıcı web sitelerini şekillendirirken ilk sıraya arama motorlarını koyarak ilk yanlışa adım atıyorlar. Maddelere geçmeden önce şunu belirtmemiz gerekiyor ki ilk sırada arama motorlarından ziyade hedeflediğiniz kitle olmalı ve internet sitesi tasarımı bu doğrultuda yapılmalı.Bu aşamadan sonra da aşağıdaki 5 altın kurala dikkat etmeniz oldukça önemli.

Seo dostu mu ?

Web siteniz arama motorlarına dost bir altyapı ile yapılmamış ise, yalnızca çalışanların ve tanıdıklarınızın ziyaret ettiği bir site olacaktır. Oysa internet sitesinin temel amacı, yeni müşteriler bulma ve hizmetlerinize insanların kolay ulaşımını sağlamaktır. Web sitenizin SEO ‘ya uygun olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz pek çok araç var. Arama motorlarında yapacağınız küçük bir arama ile pek çok araç ve makale ile kısa sürede temel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Mobil duyarlı Responsive Web Sitesi mi ?

web site

Dünya çapında mobil cihazlardan internete erişenlerin sayısı 5 milyarı aşmış durumda. Günümüzde web ziyaretlerinin yüzde 60-70 oranında mobil cihazlar üstünden yapıldığı düşünülürse, internet sitelerinin mobil tasarımı ve optimizasyonu da gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca site hızı hem arama motorları hem de kullanıcı tecrübesi açısından üstünde durulan bir diğer konu olarak öne çıkıyor. Peki Responsive Site Nedir?
Kullanıcılar site hızı düşük olan web sitelerinde vakit geçirmekten hoşlanmıyor, arama motorları ise hızın düşük olduğu web sitelerini geri plana atıyor.

 

Tasarım
İlk görüntü yani ilk izlenim önemli. Bu nedenle web sitenizin tasarımının çok karmaşık olmaması gerekiyor. Ziyaretçi siteye girdiği zaman menü konumu, reklam konumları ve içerik çok karmaşık bir şekilde karşısına çıkmamalı. Daha hedefe yönelik, doğru renklerin seçildiği ve anlatılmak istenilenin hem görsellerle hem içerikle uyumlu bir şekilde sunulması gerekiyor. Günümüzün trendi ise sadelik ve ulaşılabilirlik. Açıkası bu tasarım bakış açısının uzun müddet devam edeceğini düşünenlerdeniz.

Yazılım
Web tasarımı problemsiz hallettikten sonra yazılım kısmı devreye giriyor. Bu nokta site güvenliği ve kullanılabilirliği açısından önemli. Bir web sitesinin iyi olması tasarımından ziyade çalışmasıyla ölçülür. Çünkü tasarım göreceli bir kavram. Herkese göre güzeli yapmak oldukça zor. Ama herkese göre kusursuz çalışanı yapmak ise bir gereklilik. Çalışması gereken formların hatasız işlemesi veya yapılan linklemelerin sorunsuz bir şekilde yönlendirilmesi kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli noktalar.

Optimizasyon
Web sitenizin hem tasarımsal hem de yazılımsal olarak arama motorlarına optimize edilmiş olması her zaman bir adım önde olmanız anlamına geliyor. Bu noktada başta söylediğimiz hataya düşmeden yani web sitesini sadece arama motorları için yapmadan, ziyaretçileriniz için yaptığınız web sitesini arama motorları için optimize etmelisiniz. Bu noktada arama motorlarının dikkate aldığı bazı teknik kriterler var. Kullanıcı deneyimine zarar vermeden bu kriterleri web sitenizde mutlaka uygulayın.

Mobil ve Tablet Uyumu
Bu noktaya ilgili yazıların tamamında değiniyoruz. Cihaz kullanımı artık mobil kullanıma doğru hızlıça değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle web sitelerinin mobil uyumlu olması artık bir öneriden ziyade gereklilik halini aldı diyebiliriz. Web siteniz mobil uyumlu mu sayfamızı ziyaret ederek gerekli testleri yapabilir ve hatalar varsa kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Teknik Destek
Şayet web sitenizi dışarıdan hizmet alarak yaptırıyorsanız bu nokta oldukça önemli. Altyapı güncellemeleri, yedekleme, içerik güncelleme desteği gibi konularda hizmet aldığınız yerden mutlaka destek de alabilmelisiniz. Uzun vadede desteği olmayan veya güncellemeleri düzenli olarak yapılmayan web sitelerinde teknik sorunlar yaşayabilirsiniz.

Orijinal İçerik, Kaliteli Görsel

Web sitesi yaparken karşılaştığım en büyük hata, içeriklerin kopyala yapıştır metoduyla(özgün olmaması), internetten alınıyor olmasıydı. Kullanacağınız fotoğrafların, lisans durumu ve orijinalliğini araştırın. Mümkünse sadece sizin web sitenize ait görseler olsun. Yine yazılar, sadece sizde bulunan özgün içerikler olsun. Yani yaratıcılık önemli bir etkendir. Bu arama motorlarındaki konumunuzu önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecektir.


Bütün işlemlerinizde Bizim gibi  Kurumsal firmalar ile işlem sağlayınız .  Her işleminizde Mutlaka Fatura isteyiniz..

Okuyucu Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER Tufan Karakaya

Tufan Karakaya

22 Haziran 2021, 14:33
web teması cok aradım internette bazıları cok yuksek fiyatlara verıyorlar saçma sapan seyler yazık gunah uygun bazı firmaları tanıyorum siteye ekleme modüllerde cok para istiyorlar o zman başta söyleseler mıllet ona göre alır kardeşim sizin sitenizi yeni takip ediyorum yaptıgım yaorum onaylarmısını bılmıyorum ama kurumsal firma unvanınız gördüm sizleride aradım telefon destegınız iyi güzel ama daha fazla içeri ekleyin bide team speak 3 olan kısımda da yardımcı olmanısı isterim kolay gelsin.